Zmiany w przepisach gry w futsal !


Międzynarodowa Federacja Piłkarska FIFA wprowadziła kilka bardzo istotnych zmian w przepisach gry w futsal. Najistotniejsze poprawki dotyczą między innymi czasu gry oraz gry bramkarza. Reszta zmian to drobne zapisy regulaminowe dotyczące porządku rozgrywania zawodów oraz sędziowania. Oto najważniejsze:

1. Pierwsza z nich mówi o tym, że połowa lub koniec spotkania nie rozpoczyna się z początkiem syreny, a dopiero gdy piłka zakończy swój lot przez jakikolwiek kontakt lub po prostu wyjdzie za linię. Mówiąc po ludzku będzie tak jak w koszykówce, jeśli piłka kopnięta przed syreną wpadnie do bramki w trakcie jej trwania lub po niej, to bramka zostaje uznana. Każdy kontakt piłki w trakcie jej lotu z zawodnikiem lub bramką kończy połowę i bramka nie zostaje uznana.

2. Kolejna zmiana dotyczy gry bramkarza. Nie wystarczy juz po wznowieniu gry przez bramkarza przejść połowy aby móc zagrać mu piłkę z powrotem. Teraz aby to było możliwe, piłkę musi dotknąć przeciwnik. Zatem zasada przejścia połowy przez piłkę przestaje obowiązywać. Co bardzo ważne przepis ten nie obowiązuje na połowie przeciwnika, gdzie bramkarz może wymieniać tyle podań ile zechce. Zmiana ta komplikuje sytuację, gdy drużyna zdecyduje się grać z wycofanym bramkarzem ponieważ był on przeważnie ustawiony jako rozgrywający, teraz lotny bramkarz będzie musiał grac w głębi połowy przeciwnika, a ryzyko straty w grze 5 na 4 znacznie się zwiększy.

Drugi przepis naszym zdaniem budzi największe kontrowersje i możliwe, iż wkrótce FIFA z niego zrezygnuje.

www.czasfutsalu.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *